Kdo za NajdiEdu stojí aneb jak to všechno vzniklo
K vytvoření neziskového projektu NajdiEdu vedly nejen osobní zkušenosti, ale též povahové vlastnosti zakladatelky Terezy Ondrouškové. Tato dáma má totiž neustálou potřebu něco objevovat a učit se. Špatná zkušenost s výběrem střední školy pro dceru ji k činům už jen nakopla. Na jaře 2020 byl projekt ještě v plenkách. A máma dvou puberťaček se pustila do péče o třetí „dítě“. A pak už jen přicházel nápad za nápadem Hlavní…
Zobrazit vícePrůvodce přípravou na přijímací zkoušky
Zbývají poslední dny k podání přihlášek na střední školy a krátí se i čas na přípravu na samotné přijímací zkoušky. Ať už se hlásíš na osmiletou, šestiletou nebo čtyřletou střední školu, pocity nejistoty před zkouškou mohou být podobné. Jak nepropadnout panice a zkoušky zvládnout s co nejlepším výsledkem? Přinášíme 10 tipů, které se osvědčily uchazečům v předchozích letech. Zmapuj své znalosti Přijímací zkoušky jsou za rohem a pokud začínáš…
Zobrazit víceŠkolská poradenská zařízení: PPP, SPC a SVP. Co znamenají a kdy je vyhledat?
Na koho se obrátit, pokud je moje dítě nadměrně intelektuálně nadané? A kam, když mám u svého dítěte podezření na specifické poruchy učení? Každé ze školských poradenských zařízení se specializuje na odlišné služby i klientelu. Zatímco PPP řeší například výukové problémy, SPC se zaměřuje na pomoc s výukou dětem se zdravotním postižením. SVP má v kompetenci výchovné problémy, a to i na úrovni prevence. Mezi školská poradenská zařízení patří:…
Zobrazit víceKolik kroužků je akorát?
Máte už vybráno? Angličtina, fotbal, housle, jóga nebo turistický oddíl – nabídka volnočasových aktivit je takřka neomezená. Pomůžeme vám přijít na to, jak s kroužky naložit, abyste zbytečně nevyčerpali síly dítěte ani obsah peněženky. S kroužky dnes běžně začínají už malá batolata. Plavání nebo hodiny říkanek a zpívání pro nejmenší najdete v každém městě. Jestli jde o módní trend nebo skvěle strávený společný čas, musí zvážit každý rodič sám.…
Zobrazit víceŠkola volá! Tipy, jak děti probudit z letního spánku
Prázdniny utekly jako voda. Sluníčko, koupání, pohoda a pozdní večerka. Jak z této pohody děti vymanit a naprogramovat je zase na nový školní rok? Možná s tím budete bojovat do poslední chvíle. A nejen ranní vstávání, ale i učení, budou trochu zápřah. Poradíme vám, jak tomu, pokud možno, co nejlépe předejít. Mimo jiné vám dáme tipy na online vzdělávací aktivity, které najdete v naší databázi. S probuzením z prázdninového…
Zobrazit vícePrázdniny patří odpočinku – nebo ne?
S posledním červnovým dnem se za dětmi naposledy zaklapnou dveře školy a dva letní měsíce patří jen jim. Necháte je lelkovat a užívat léto s čistou hlavou nebo budete držet rytmus školních dní i během prázdnin? Učit nebo neučit? Prázdniny jsou časem táborů, přespávání u babiček a cestování s rodinou. Vypadnout z každodenní rutiny a sbírat nezapomenutelné zážitky, co ve všedních dnech neprožijeme, svědčí dětem stejně jako dospělým. Psychologové…
Zobrazit víceKdy začít s angličtinou? Nejlépe hned teď!
Jak dlouho trvá naučit se anglicky? Těžko říct! Záleží na tom, jestli chcete mluvit jako rodilý mluvčí nebo se jen zeptat na cestu. Jinak se učí malé děti a jinak dospělí. Angličtinu v životě potřebujeme všichni. Jak ji hravě naučit děti? Kdo netrne hrůzou, když lámanou angličtinou odpovídají politici reportérům v televizi? Že by angličtina na komunikační úrovni měla být standard, víme všichni. I přesto servírky, prodavačky v obchodech…
Zobrazit víceStátní vs. soukromá ZŠ: která v souboji zvítězí?
Ta naše státní ZŠ je strašná. A ta paní učitelka je jako teroristka. Co když si budou mé dítě dobírat? Zvládne takové tempo učení? Moje dítě je tak citlivé, jak obstojí v kolektivu 30 dětí? Jako rodič máme spoustu otázek. Jakou základní školu dítku vybrat? Bude lepší státní nebo raději zvolit soukromou? Podívejte se s námi na jednotlivé výhody a nevýhody. Proč vlastně přemýšlíte nad soukromou školou? O soukromé…
Zobrazit víceJe přípravná třída lepší než rok ve školce navíc? Pomůžeme vám se rozhodnout!
Máte doma dítě s odkladem? Pak nejspíš počítáte s o rok prodlouženým dětstvím v mateřské škole. Žádné úkoly a vstávání přesně na osmou hodinu! Co když už je ale dítěti školka malá? Téměř 400 základních škol v České republice nabízí dětem s odkladem tzv. nultý ročník. Jaké jsou jeho výhody? A je vhodný i pro vaše dítě? Sepsali jsme pro vás vše, co potřebujete vědět, pokud je odklad aktuální…
Zobrazit víceWaldorfská škola – jak funguje a jejích 15 podivností
Neznám rodiče, který by pro své dítě nechtěl to nejlepší. Alternativní vzdělávání přináší jiné metody učení. Co je jiné není nutně špatné. Waldorfská škola se těší velké oblibě u těch, kdo ji okusili. Co myslíte, bude toto sousto chutnat i vám? V následujících řádcích zjistíte, jak to na waldorfské škole chodí, v čem je zvláštní oproti té „normální“ a v čem je její hlavní plus. Waldorfská škola jako škola…
Zobrazit víceZápis do prvních tříd začíná! Jste připravení?
Máte doma předškoláka? V dubnu vás tedy čeká velký krok – zápis do první třídy. Podobu může mít různou, od krátkého pohovoru po skupinovou hru prověřující emocionální a sociální zralost. Některé školy ho dětem zpříjemňují pohádkovou atmosférou, jinde je jen formalitou. Ať bude probíhat jakkoliv, potřebujete se na něj připravit stejně jako děti. Co byste si měli ujasnit, když je zápis za dveřmi? Hurá, můžeme vyrazit! Než se z…
Zobrazit víceCo je montessori škola? A je vhodná i pro vaše dítě?
Alternativní vzdělávání je často synonymem školy hrou. Jednou z nich je montessori škola, která nabízí výchovně-vzdělávací program pro děti předškolního a školního věku. Jak to v montessori škole funguje, z čeho pedagogický směr vychází a byla by vhodná pro vaše dítě? Zjistíte také, jak vypadá montessori třída. A jestli dětem nedělá přechod do klasické školy problémy. Montessori pedagogika nechává dítě ukazovat cestu Rádi byste své dítě zařadili do alternativního…
Zobrazit víceV Hejného matematice jsou chyby dovoleny
Matematiku v každodenním životě potřebujeme všichni. I přesto se drží na prvních příčkách mezi neoblíbenými předměty. Hejného metoda tyto stereotypy boří. Drží se hesla „škola hrou“ a do hodin matematiky vnáší pořádnou dávku zábavy, neokoukané příběhy a dětem blízká prostředí. Co máme jako rodiče čekat, když si ji vybere učitel našeho potomka? Shrnuli jsme pro vás to nejdůležitější! Nejde o experiment Od 70. let profesor Milan Hejný systematicky zpracovával…
Zobrazit víceAlternativní školství – jaké varianty u nás máme a čím vynikají?
Nejsou pro vás klasické mateřské a základní školy ničím přitažlivé? Alternativní školství je tu s jiným přístupem. Není jen pro žáky se speciálními výchovně-vzdělávacími potřebami, kteří by v klasické škole neuspěli. Je tu pro každé dítě a bere jej jako unikát. Z jakých alternativ škol si u nás v ČR vyberete? Co je alternativní škola? Slovo alternativní už napovídá, že půjde o školu s jinou výukou nebo jiným přístupem.…
Zobrazit víceDomškoláctví jako nekonečné prázdniny nebo práce na plný úvazek?
V roce 2020 se v České republice mimo klasickou školní lavici vzdělávalo celkem 4557 dětí. Trend domácího vzdělávání sílí a po zkušenostech s online výukou v době pandemie láká i ty, kteří k němu byli do té doby skeptičtí. Přináší rodinám úlevu od každodenní rutiny nebo má naopak na rodiče domškoláků nadstandardní nároky? Jako rodiče máme štěstí, že žijeme v době, kdy můžeme do velké míry ovlivnit, jakým způsobem…
Zobrazit víceLogopedie: Kdy ji dítě potřebuje? + 12 zábavných logopedických cvičení na doma
Vada výslovnosti je u dětí předškolního věku velmi frekventovanou záležitostí. Kdy je čas jít na logopedii a kdy ještě počkat? Nevíte, co od první návštěvy očekávat? Zodpovíme vám ty nejčastější otázky k tématu. A nakonec se s vámi ještě podělíme o logopedická cvičení, která vás připraví na další level. Co je logopedie V hlavní roli logopedické péče je zkoumání komunikační schopnosti, nalezení nedostatků nebo poruch a jejich cílené odstranění. …
Zobrazit víceHledáte doučování? 5 tipů, s kterými to půjde raz dva
Málokdo propluje základní školou bez jediného škobrtnutí. I ti nejbystřejší školáci občas něčemu nerozumí, zapomenou nebo nestihnou dohnat, co zameškali při nemoci. Pokud se to stalo i vašemu dítěti, nevěšte hlavu! Máme osvědčené tipy, jak učení dohnat v klidu a pohodě doma. Všechno zvládnete! Nemusí jít o špatnou známku v žákovské knížce nebo na vysvědčení – možná si jen vaše dítě láme hlavu s úkolem a ne a ne…
Zobrazit více7 otázek o odkladu školní docházky aneb jak poznat školní zralost
Posouzení školní zralosti není z pohledu rodiče úplně jednoduché. Váháte, jestli vaše dítko odklad školní docházky potřebuje? A které ukazatele vám mohou v posouzení školní zralosti pomoci? Existují nějaké předběžné testy? A jak v případě odkladu školy postupovat? Poradíme vám, kam se obrátit a co dělat. V předešlém díle jsme si řekli o zápisu do první třídy. Zjistit jste mohli, co vás (nebo vaše dítko) čeká. Nyní se budeme…
Zobrazit vícePololetní vysvědčení – zvládněte ho s nadhledem!
Babiččino číslo bliká na displeji a člověk hned ví, co přijde. „Tak co? Má samý, že jo?“ ozve se vzrušený hlas v telefonu. Podívám se na odstavec slovního hodnocení Maruščiny třídní učitelky a lámu si hlavu, jak to, že v násobení se trochu ztrácí, ale krásně čte a je skvělá kamarádka převést babičce na číslo, kterému by rozuměla. Potřebujeme vůbec známky? A co si z nich odnášejí děti? …
Zobrazit víceJak připravit dítě na zápis do školy? Víme, co všechno musí umět
Co nevidět je to tady. Z našich malých a hravých neposedů se stanou školáci. Jestli to letos řešíte poprvé, asi jste trochu na vážkách. Co vás tam čeká? Zvládnete to? Jak připravit dítě na zápis do školy? A co všechno má umět? Na jednotlivé oblasti se zaměříme. Poradíme vám též, jak případné mezery ve znalostech a dovednostech doplnit. Co všechno musí dítě u zápisu do první třídy umět? Aneb…
Zobrazit více