Prázdniny utekly jako voda. Sluníčko, koupání, pohoda a pozdní večerka. Jak z této pohody děti vymanit a naprogramovat je zase na nový školní rok? Možná s tím budete bojovat do poslední chvíle. A nejen ranní vstávání, ale i učení, budou trochu zápřah. Poradíme vám, jak tomu, pokud možno, co nejlépe předejít. Mimo jiné vám dáme tipy na online vzdělávací aktivity, které najdete v naší databázi.
S probuzením z prázdninového nicnedělání začínejte polehoučku
Už na konci června, kdy děti dostaly své vysvědčení, se jejich mozek dostal do fáze letní alias prázdninové hibernace. Na vzdělávání nejspíš došlo pouze v pár případech. Jak se vymanit z tohoto pohodového režimu a vyplout vstříc škole bez větších patálií? Začněte pomalu. Pomohou vám i následující tipy:
- Rutina zase začíná – už pár dní před koncem prázdnin se pokuste naskočit na školní rutinu. Možná to bude vyžadovat omezení volných aktivit, dřívější večerku nebo plnění určitých povinností.
- Nezapomeňte číst – číst i během prázdnin se vyplácí. Vaše dítko si tak trénuje a opakuje písmenka, ale především rozvíjí fantazii a pěstuje trpělivost. Zvolte knihy, časopisy a komiksy, které má rádo.
- Škola hrou – hry a zábavné aktivity jsou k udržení mentální aktivity vašeho dítěte nejlepší. Zvolit můžete deskové, společenské i počítačové hry, které podporují logické myšlení, procvičují matematiku nebo slovní zásobu.
- Nenechte usnout tvořivost – podněcování jeho kreativity i během prázdnin se vyplácí. Zahrňte do rutiny tvořivé aktivity jako malování, kreslení, psaní básní nebo modelování.
- Vymyslete domácí projekty – plánování společných domácích projektů je vzrušující. Vybírejte s ohledem na jeho zájem. Může jít o vědecký experiment, umělecký projekt nebo historický výzkum. Taková aktivita podněcuje zájem o učení a zvídavost.
- O blížící se škole komunikujte – ptejte se, jestli se do školy těší. Naslouchejte jeho obavám a otázkám a snažte se na ně odpovědět. Ujistěte jej, že tu pro něj jste, a že ho podpoříte.
- Vydejte se na společné nákupy školních potřeb – nákup školních potřeb je takovým symbolickým začátkem školního roku. S touto událostí si vaše dítě přicházející školu lépe spojí a psychicky se na ni připraví.
- Plánujte spolu – vytvořte si na nadcházející školní rok plán. Pomozte mu nastavit si cíle a priority a plánovat, jak jich dosáhnout.
- Podporujte a povzbuzujte – dejte vašemu malému školákovi najevo, že mu věříte a podporujete ho. Povzbuzujte jej k dosažení těch nejlepších výsledků.
- Vymyslete zábavný návrat do školy – můžete například uspořádat rodinnou oslavu návratu do školy. Nebo zajít do cukrárny na zmrzlinový pohár.
Mozečky nastartujete pomocí těchto online vzdělávacích aktivit
Kromě společenských her nebo příběhů z denního života jsou výborné i online vzdělávací materiály. Interaktivita a hravé zpracování vaše děti vtáhne do děje. A možná ani nepostřehnou, že se učí.
Čeština a matematika jako základ
Ti nejmenší druháčci se mohou rozehřát a zopakovat si češtinu z první třídy třeba pomocí videí Čteme a píšeme s Agátou. V matematice pro první až páté třídy pomohou videa Matýskova matematika. Zameškané nebo zapomenuté učivo školáčků prvního stupně doženete například s online školou Dohlavy.
Kromě češtiny u nás najdete tipy i na cizí jazyky nebo alternativní výuku
Angličtinu, němčinu, francouzštinu, španělštinu, italštinu nebo ruštinu? Žádný problém! Na NajdiEdu si najdete online výuku těchto cizích jazyků zdarma. Fandíte alternativní výuce? Jako zdroj vzdělávání od základní po střední školu je skvělá Škola s nadhledem.
Ať už hledáte tipy na učení pro základní školy, středoškoláky či vyšší stupně, u nás v databázi najdete ohromné množství online vzdělávacích materiálů a předmětů.
Pochvala a chyby jako součást učení
Přechod z prázdninového lenošení do školních lavic nemusí být vždy hladký. Některé děti mohou pociťovat stres z učení a obavy z neúspěchu. Co pro ně jako rodiče můžete udělat, aby stres a obavy překonaly? Pochvalte jejich úsilí a snahu bez ohledu na výsledek. Ukažte jim, že chyby jsou součástí učení a že se mohou poučit z každého neúspěchu. Stanovte si společně realistické cíle a očekávání, organizaci času na učení a podporujte jejich zájmy a kreativitu.