Kolik kroužků je akorát?

folder_openNezařazené

Máte už vybráno? Angličtina, fotbal, housle, jóga nebo turistický oddíl – nabídka volnočasových aktivit je takřka neomezená. Pomůžeme vám přijít na to, jak s kroužky naložit, abyste zbytečně nevyčerpali síly dítěte ani obsah peněženky. 

S kroužky dnes běžně začínají už malá batolata. Plavání nebo hodiny říkanek a zpívání pro nejmenší najdete v každém městě. Jestli jde o módní trend nebo skvěle strávený společný čas, musí zvážit každý rodič sám. Univerzální rada neexistuje. Nejpozději ve školním věku ale zatouží po vlastním programu bez rodičů téměř každé dítě. Jak nastavit rozvrh tak, aby zájmů nebylo moc ani málo? Nechat dítěti volnou ruku nebo vybírat za něj?

Máme 5 osvědčených tipů, díky nimž si nemusíte lámat hlavu:

1. Zpívá jako Pavarotti? Máte vyhráno

Je vaše dítě vyhraněné? Vždycky si vesele prozpěvovalo, nepustilo pastelku z ruky nebo je od narození úplný vodní živel? Výhoda pro vás! Nemusíte tápat, stačí se vydat směrem talentu a vášně vašeho potomka.

Ne všechny děti ale hned poznají, čemu by se chtěly věnovat. Nestálost v zájmech je docela běžná. V nízkém věku člověk těžko odhadne, u čeho skutečně vydrží. Mějte pochopení, když po roce baletu přijde touha vyzkoušet třeba ragby. Děti různorodými zkušenostmi poznávají samy sebe a získávají jasnější představu o tom, co je skutečně „jejich”.

2. Důvěra ruku v ruce s odpovědností

Děti, kterým rodiče plánují každou vteřinu týdne, poznáte na první pohled. S ničím, co dělají se samy neidentifikují a i v dospělosti jim dělá problém prosadit svůj názor. Mnohdy je ani nenapadne, že by o sobě mohly rozhodovat samy.

Školáci mají celou první půlku všedních dní plnou povinností. Nechme je rozhodnout si, jak stráví volný čas. Činnosti, po kterých sami zatouží, opouštějí jen vzácně.

 

Když už se stane, že je po pár lekcích kroužek omrzí, doporučujeme vydržet do konce pololetí. Děti se tím učí zodpovědnosti za své rozhodnutí. Nejde jen o samotnou náplň kroužku – možnost vlastní volby je součástí procesu osamostatňování.

3. Poznáte, kdy je dítě přetížené?

Kolik kroužků je tedy tak akorát pro moje dítě? Jednou týdně sport pro odreagování, nebo každý den plný rozvrh až do večera? Ideální počet aktivit se liší podle schopností konkrétního dítěte. Z učení unavený prvňák, který sotva stačí tempu výuky, ocení spíš odpočinek doma než hodinu hudební nauky. Pro aktivní jedince je naopak sport po vyučování absolutní nutnost. Dejte na intuici a sledujte, zda není váš potomek podrážděný. Propadá nečekaně v pláč? Vybuchuje? Téma vyhoření u dětí je stále aktuálnější a může se týkat i vašeho školáka. Prevenci i pomoci v nouzi se věnuje neziskový projekt Nevypusť duši.

4. Je dražší vždy lepší?

Do kolika kroužků dítě zapíšeme, nestojí jen na jeho přání. Roli pochopitelně hrají i finanční možnosti rodiny. Ne každý může jezdit na koni nebo hrát golf. To ovšem neznamená, že s omezeným rozpočtem musíte volit jen z druhořadých aktivit. Špičkoví lektoři vedou hudební, výtvarné, taneční a divadelní kroužky v základních uměleckých školách. Školné je ve srovnání s komerčními centry nízké, ale kvalita výuky je bezkonkurenční. Než odešlete první platbu za novou aktivitu, doporučujeme projít recenze rodičů na sociálních sítích a vyzkoušet ukázkovou hodinu.

Náš tip: Nastavte si ve vyhledávači NajdiEdu region, kde žijete, a zobrazí se nejbližší ZUŠ ve vašem okolí.

5. Nezapomínejte na wellbeing celé rodiny

Šťastné dítě je radost pro celou rodinu. Aby zůstalo v psychické pohodě až do dospělosti, musí žít spokojeně i ostatní v rodině. Až budete plánovat, kterým kroužkům se děti budou věnovat, myslete na to, že často zasahují do volného času rodiny. Sportovní turnaje a skautské výpravy se konají o víkendech, hudebním vystoupením zas věnujete některé večery v týdnu. Jste připraveni vozit děti za zájmy autem nebo raději vyberete aktivity ve škole a okolí domova? Při péči o dětskou duši mějte na paměti životní styl své rodiny.


Podzimní období přeje objevování. Dopřejte dětem možnost vyzkoušet něco nového a rozvinout svůj talent. Zdá se vám, že po prázdninách potřebují kromě zájmů i nastartovat? Přečtěte si naše tipy, jak děti probudit ze zimního spánku.

 

Related Posts

Menu