Kdy začít s angličtinou? Nejlépe hned teď!

folder_openNezařazené

Jak dlouho trvá naučit se anglicky? Těžko říct! Záleží na tom, jestli chcete mluvit jako rodilý mluvčí nebo se jen zeptat na cestu. Jinak se učí malé děti a jinak dospělí. Angličtinu v životě potřebujeme všichni. Jak ji hravě naučit děti?

Kdo netrne hrůzou, když lámanou angličtinou odpovídají politici reportérům v televizi? Že by angličtina na komunikační úrovni měla být standard, víme všichni. I přesto servírky, prodavačky v obchodech a doktoři na pohotovosti běžně odpovídají turistům „No English“. Proč není angličtina samozřejmost ani pro dnešní třicátníky a co si počít jako rodič, aby si naše děti takový hendikep do dospělosti nenesly?

Podle Education First je Česko čtvrtá nejhorší země v EU ve znalosti angličtiny.

Angličtina je nejčastěji vyučovaný cizí jazyk na českých školách. Většina dětí se s ní poprvé setká v prvních třech letech základní školy, některé už ve školce. Proč v ní tedy v dospělosti nejsme jako ryba ve vodě? Naše společnost je jazykově homogenní, filmy v televizi i kině vysíláme s dabingem a rodilých mluvčích v řadách učitelů je jako šafránu. Dostat cizí jazyk do každodenního života chce v Česku úsilí. Jak si to usnadnit?

7 spolehlivých kroků k plynulé angličtině:

  1. Začněte včas
    V bilingvních rodinách jsou děti obklopeny jazyky od kolébky. V jednojazyčném prostředí se vyplatí začít v útlém věku, pokud je kontakt s jazykem častý a kontinuální. Jinými slovy, roční kroužek jednou týdně vašeho drobečka nerozmluví. Máte-li možnost vystavit ho angličtině častěji a vydržíte u toho, je to perfektní start! Psychologové doporučují neodkládat první kontakt s cizím jazykem déle než do 8 let. Předškoláci a malí školáci už mají zpravidla ukončený vývoj mateřského jazyka a jsou otevření nasát cizí jazyk jako houba.
  2.  S přízvukem britské královny
    Obklopte dítě jazykem bez českého akcentu! Že máte sami silný přízvuk a v gramatice jste nejistí? Vyberte školu s rozšířenou výukou jazyků, kvalitního domácího učitele nebo jazykový kurz. U volby lektora z nároků neslevujte! Silný přízvuk děti odposlouchají a s ním přijmou i zlozvyky.
  3. Vytvořte si anglickou bublinu
    Nepřicházíte do kontaktu s mluvenou angličtinou přirozeně? Zkuste najít anglickou komunitu ve svém okolí, třeba přes facebookovou skupinu Speaking English nebo rovnou otevřete English Club ve vaší čtvrti.Náš tip: Výborně fungují  „English Fridays“ – pravidelné dny, kdy se doma mluví jen anglicky. My je doporučujeme jen rodičům, kteří jazyk ovládají.
  4. Dejte stopku dabingu
    Dabing umožnil divákům celého světa sledovat zahraniční filmy bez jazykových bariér. V praxi se ale ukazuje, že v zemích, kde se nepoužívá, je znalost angličtiny na mnohem vyšší úrovni. Dejte dabingu stopku i u vás doma a pouštějte dětem oblíbené seriály zásadně v originále,případně s anglickými titulky. Dívat se na Prasátko Peppu nebo Wednesday už nebude zahálení, ale trénink angličtiny!
  5. Vyražte za hranice
    Hluboko do paměti se vrývají chvíle, které prožíváme několika smysly naráz. Jestli vám to situace umožní, cestujte. English breakfast nebo afternoon tea budou vonět lépe naživo než z obrázku v učebnici!
  6. Celý svět v počítači
    Nemůžete se zrovna vydat na cesty? Nevadí! Hit mobilních aplikací Duolinguo dětem hravě rozšíří slovní zásobu, aplikace British Councilu přehrají mimo jiné i chytlavé dětské písničky a databáze NajdiEdu prostře švédský stůl plný interaktivních jazykových materiálů pro děti všech možných zájmů.
  7. Ne povinnost, ale zábava
    Zbavte angličtinu nálepky školního předmětu a pusťte ji do světa volného času! YouTube je plný tutoriálů pro dospívající slečny. Pustit si rady od oblíbené vlogerky v angličtině je pro holky stejně lákavé jako pro kluky videa úspěšného sportovce. Nechte děti užívat si zábavu a učit se zároveň!

Neznalost není dědičná

Na třídních schůzkách zní často nářky typu: „To má po mně! Mně jazyky taky nikdy nešly!“. Není na nich ale ani chlup pravdy! Pro znalost angličtiny v těle žádný speciální gen, který se předává jen v rodinách vyvolených, nemáme. Umět mluvit může každý! Nepřenášejte své trauma z dětství na další generaci. Stačí jen trénovat a obklopovat se cizím jazykem, jak jen to je možné.

 

Related Posts

Menu