Hledáte doučování? 5 tipů, s kterými to půjde raz dva

folder_openNezařazené

Málokdo propluje základní školou bez jediného škobrtnutí. I ti nejbystřejší školáci občas něčemu nerozumí, zapomenou nebo nestihnou dohnat, co zameškali při nemoci. Pokud se to stalo i vašemu dítěti, nevěšte hlavu! Máme osvědčené tipy, jak učení dohnat v klidu a pohodě doma.

Všechno zvládnete!

Nemusí jít o špatnou známku v žákovské knížce nebo na vysvědčení – možná si jen vaše dítě láme hlavu s úkolem a ne a ne ho vyřešit. Nebo snad bojuje s výslovností anglických slovíček, která neznáte ani vy? Situací, kdy váháme, zda se jako amatéři pasovat do role pedagoga nebo oslovit třeba profesionální agenturu, může být celá řada. Důležité je nepropadnout panice a plán doučování pořádně promyslet. Jak postupovat? My se v NajdiEdu držíme 5 pravidel:

1. Zjistěte, v čem je zakopaný pes

Čemu přesně dítě nerozumí? Je to jeden příklad nebo se začalo ztrácet už koncem září a vy jste to jen nepostřehli? Než začnete promýšlet, jak doučování pojmout, zmapujte důkladně terén. Oslovte přímo učitele svého potomka a nechte si poradit! Váš zájem určitě ocení.

2. Vyberte pohodového parťáka

Doháníte učení v poslední chvíli před spaním? Možná dokážete dítěti empaticky objasnit i tu největší záhadu, ale pokud jste dlouho v práci a k učení sedáte, když už vám oběma padají oči únavou, asi nebudete nejtrpělivější parťák. Je lepší domluvit profesionální doučování, staršího kamaráda nebo třeba příbuzného, který bude mít dost času a trpělivosti. Na učení vytvořte dítěti prostor a dopřejte mu i odpočinek. 

3. Netlačte na pilu

Vzpomínáte si ještě sami na ten stres, když je člověk ve škole zcela ztracený? Hrůza! Doma tlak rodičů dítě dorazí. Nenávidím školu, na matiku nemám mozek, tohle se nikdy nenaučím – přesně to z dětského pokoje slyšet nechcete. Buďte tým! Chvalte dítě za každý malý pokrok. Proložte čas věnovaný učení jeho oblíbenými kroužky a časem na odpočinek. Psychická pohoda se brzy projeví i na jeho chuti učit se.

4. Přestaňte kontrolovat

Je snadné zaměřit veškerou pozornost na školní výsledky a ztratit důvěrný vztah rodič – dítě. Neptejte se hned ve dveřích: Co bylo dneska ve škole? Je přece tolik jiných témat k hovoru! Věnujte se společně sportu nebo si zahrajte deskovou hru. Hodnotu vašeho dítěte neurčují známky. Ukažte mu, že ho milujete bezpodmínečně

5. Šetřete síly

Lovit v nečitelných poznámkách téma hodiny? Strávit polovinu času hledáním učebnic? Nebo snad po večerech googlovat, co se vlastně v kterém ročníku probírá? Ne, to opravdu nechcete. Naštěstí nemusíte brouzdat po internetu a zoufale shánět informace. Ty nejlepší studijní materiály, hry a videonávody naleznete na jednom místě: NajdiEdu.cz. Aby se za pár dní váš systém doučování nezhroutil jako domek z karet, musí být udržitelný. Vyfiltrujte si na webu kvalitní zdroje informací podle ročníku a předmětu. Ušetříte tak moře času!

Technologie hrají ve váš prospěch

Možnost mít všechny potřebné informace na jednom místě je k nezaplacení. Nechápete matematický postup? Videonávod vám ho objasní krok za krokem. Usíná vám malý školák u jednotvárného cvičení pravopisu? Vyměňte ho dnes za online hru. Všeobecný přehled rozšíří poutavé videopříběhy v archivu Déčka. 

Jaké zdroje se při doučování dětí osvědčili nám v NajdiEdu?

  • Matika.in  Kompletní průvodce pro všechny rodiče, kteří se sami v dětství s Hejného matematikou nesetkali.
  • Matýskova matematika  Oblíbená metoda skřítka Matýska je tu doplněna spoustou videopostupů. S nimi se při počítání neztratíte!
  • Khan Academy  Khan academy matematiku hravě naučí i děti na druhém stupni.
  • Gramar.in  Nechte svého potomka potrénovat češtinu bez vaší pomoci!
  • Školákov  Školákov je jedna velká encyklopedie znalostí prvního stupně. Ideální pro děti, které ve škole často chybí.

Ať je to zábava!

Konečná volba je na vás. Ať už se na doučování vrhnete sami nebo vyhledáte pomoc, už tím, že dítě nenecháte v učení samotné, uděláte pro jeho psychickou pohodu to hlavní. Bude mít, na koho se v nouzi obrátit, zažije povzbuzení, když se mu daří, i nasměrování správným směrem, když neví, co si počít. Nechte ho užít si všechny hravé možnosti online světa a objevovat radost z poznání moderně. S vaší podporou učení lehce dožene!

 

Related Posts

Menu