Průvodce přípravou na přijímací zkoušky

folder_openNezařazené

Zbývají poslední dny k podání přihlášek na střední školy a krátí se i čas na přípravu na samotné přijímací zkoušky. Ať už se hlásíš na osmiletou, šestiletou nebo čtyřletou střední školu, pocity nejistoty před zkouškou mohou být podobné. Jak nepropadnout panice a zkoušky zvládnout s co nejlepším výsledkem? Přinášíme 10 tipů, které se osvědčily uchazečům v předchozích letech. 

  1. Zmapuj své znalosti
   Přijímací zkoušky jsou za rohem a pokud začínáš s přípravou nyní, je třeba stanovit si priority. Zjisti, kde jsou tvé silné stránky a co je naopak třeba vypilovat. Zkus některý z jednotných testů CERMAT z předchozích let. Rychle získáš přehled, na co se při přípravě zaměřit.
  2. Volba školy
   V letošním roce mohou uchazeči nově podat přihlášky na tři školy. Ne u každé je kritériem přijetí jen výsledek jednotného testu. Některé školy zohledňují známky na vysvědčení, jiné přidávají test z cizího jazyka, matematiky, všeobecného předmětu nebo diktát navíc. Ucházet se tedy o místo na třech školách s různými kritérii není nejvýhodnější. Není cizí jazyk tvou silnou stránkou? Vyhni se školám, které jeho znalost testují. Daří se ti v matematice? Vol školy, které ti za ni dají více bodů. Čím podobnější kritéria škol budou, tím snazší bude příprava na zkoušky.
  3. Pravidelný trénink
   Jakmile máš jasnou představu, které oblasti věnovat více pozornosti, sestav si udržitelný plán studia. Rozlož čas na učení do celého týdne tak, aby se příprava dala sladit s běžnými školními povinnostmi. Vyplatí se začít vždy tématy, která nám jdou nejhůře a vyhradit si i čas na opakování. Systematický trénink tě zbaví těkání z tématu na téma a budeš mít kontrolu nad výsledky.
  4. Najdi si pomoc
   Pokud máš možnost, obrať se o pomoc se studiem na rodiče, zkušenější spolužáky nebo profesionály. Na trhu je celá řada prezenčních i online přípravných kurzů, které otevírají specializované agentury i samotné střední školy. Některé základní školy nabízejí skupinovou přípravu s vlastním učitelem. Mnoha uchazečům se osvědčilo individuální doučování doma s pomocí někoho z rodiny.  Ať už využiješ kteroukoliv variantu, možnost zeptat se na nejasnosti a sdílet pocity ti jistě dodá klid.
  5. Kvalitní materiály
   Na internetu naleznete zadání jednotných testů společnosti CERMAT z předchozích let. Protože typy otázek se v testech opakují, jsou ideálním vodítkem při základní přípravě. Potřebuješ se v některé oblasti procvičit důkladněji nebo doplnit informace, ke kterým jste se na základní škole nedostali? V databázi studijních materiálů NajdiEdu najdeš celou sekci materiálů k přijímacím zkouškám na střední školy.
  6. Běž si zaběhat
   Možná se ti zdá, že času je málo a je třeba využít každou volnou minutu k učení. Nenech se vystresovat! Bez pravidelného pohybu mozek informace nevstřebá. Neruš oblíbené sportovní kroužky. Nepřipraví tě o čas na učení, ale naopak tě nabijí potřebnou energií. Trávíš víkend nad učebnicí? Vyraž se alespoň proběhnout a uvidíš, že krátká pauza paměti prospívá.
  7. Nevzdávej se běžného života
   I s dobrým základem znalostí a systematickou přípravou na tebe mohou dolehnout úzkosti. Máš pocit, že je učení přespříliš? Že šance na přijetí jsou mizivé? Že jsou ostatní lepší? Zachovej klid. Stejné obavy přepadají i ostatní uchazeče. Nenech se vyděsit a drž se 3 základních pravidel – dostatečně spi, jez zdravě a pečuj o své psychické zdraví.
  8. Zkoušky nanečisto
   Přijímací zkoušky probíhají ve dvou termínech a na všech školách, na které se hlásíš, se započítá lepší z dosažených výsledků. Velký vliv na finální skóre může mít tréma ze zátěžové situace. Vyhni se jí a vyzkoušej si přijímací zkoušky nanečisto. Simulovat skutečné přijímací zkoušky můžeš i v domácích podmínkách. Pro autentičtější zážitek vyzkoušej testy na nečisto, které nabízejí přípravné agentury.
  9. Věř si
   Den D je tu? Nezapomeň, že jsi do přípravy dal*a maximum. Úsilí bude jistě na výsledku znát. Neztrácej sebevědomí. Pro úspěšné absolvování zkoušky je stejně nezbytné jako faktické znalosti.
  10. Nezapomeň, že nejde o život
   Ať už se ti podaří získat místo na vysněné škole, budeš volit kompromis nebo po přijímacích zkouškách půjdeš úplně jinou cestou, než jsi plánoval*a, nezapomeň, že jen škola ti šťastný život nezaručí. V posledních letech roste mediální tlak na děti a dospívající a rodiče mohou snadno nabýt dojmu, že neúspěch u přijímacích zkoušek znamená úplný životní krach. My věříme, že příprava na přijímací zkoušky je skvělou příležitostí ujasnit si, čemu se chceš v životě dál věnovat. Mít jasno v tom, co mě naplňuje, co mi jde a v čem se mi daří, může být cenější než vysoký počet bodů v testu.

Praktické informace:
Termín pro podání přihlášek                                                          1. až 20. 2. 2024
Maximální počet přihlášek na SŠ                                                  3
Termín přijímacích zkoušek na čtyřleté obory:                           12. a 15. 4. 2024
Termín přijímacích zkoušek na šestileté a osmileté obory:     16. a 17. 4. 2024
Náhradní termín přijímacích zkoušek:                                          29. a 30. 4. 2024

 

Fun fact na závěr: Máš pocit, že přijímací zkoušky ovlivní celý tvůj život? Zakladatelka NajdiEdu, Tereza Ondroušková, přijímací zkoušky na střední školu neudělala a musela opakovat poslední ročník základní školy. I tak si ale nakonec splnila všechny profesní sny. Možná nakonec ani pro tebe nebudou přijímací zkoušky takový zlom, jak se zdá.

Přejeme ti hodně štěstí!

 

Related Posts

Menu