Pololetní vysvědčení – zvládněte ho s nadhledem!

folder_openNezařazené

Babiččino číslo bliká na displeji a člověk hned ví, co přijde. „Tak co? Má samý, že jo?“ ozve se vzrušený hlas v telefonu. Podívám se na odstavec slovního hodnocení Maruščiny třídní učitelky a lámu si hlavu, jak to, že v násobení se trochu ztrácí, ale krásně čte a je skvělá kamarádka převést babičce na číslo, kterému by rozuměla. Potřebujeme vůbec známky? A co si z nich odnášejí děti?

 

Trojka z matematiky – strašák nebo motivátor?

Možná se i u vás doma právě objevilo pololetní vysvědčení. Samé jedničky se ukazují pyšně, ale s jakými pocity nosí děti domů horší známky? Pokud trnou hrůzou, jak zareagujete, zbystřete. Jedna známka neodráží úsilí, které do učení daly. Sama o dítěti neřekne nic. Rodič, který vybuchne, si může být jistý, že příští vysvědčení přinese jeho potomek v ještě větších obavách. Svěří se mu pak v životě vůbec s něčím? Jak udělat ze známek motivátory?

Zachovejte klid, chvalte a povzbuzujte!

Centrum Locika věnující se dětem ohroženým domácím násilím dalo dohromady záchytné body pro rodiče školáků v době vysvědčení. My jsme si z nich v NajdiEdu vytvořili 5 rad, jak zvládnout vysvědčení

Jak zareagovat správně

  1. Naslouchejte
    „Já jsem ti říkala, že to takhle dopadne! Odteď žádný počítač, dokud se nezlepšíš!“ Zní vám to povědomě? Vysvědčení možná není podle vašich představ, ale nemělo by sloužit jako rozbuška. Dýchejte, počítejte do deseti, buďte klidní. Vyvarujte se monologu o tom, jak „vy jste měli z fyziky vždy jedničky, tak po kom to dítě je“ nebo přednášky na téma „bez angličtiny dnes nejde žít“. Ani za nic se nenechte dostat do pozice nepřítele. Nechte radši mluvit dítě!
     
  2. Chvalte správně
    Chvalte! Chvalte! Chvalte! Ale jak? Ne výsledky, ale úsilí, které pro ně váš potomek vyvinul. Někdo zkrátka nedosáhne na jedničku, i když se celý rok snažil. Ostatně v životě se houževnatost cení víc než známky!
  3. Zajímejte se o vztahy
    Je vašemu školákovi ve škole dobře? Má kamarády? Nevyhovoval mu předchozí učitel víc než současný? Nemá horší známky jen proto, že se zpřísnilo známkování? Možná je na něj tempo výuky pomalé, nudí se, zlobí a odráží se to na vysvědčení. V kontextu dávají známky větší smysl.
  4. Nesrovnávejte
    Že má Anička od sousedů samé jedničky a náš Vojta ne? Vždyť na tom nesejde! Učte svého potomka žít vlastní příběh, plnit si sny a nesbírat mindráky. Dejte mu najevo, že vás nezajímá Anička od sousedů, ale on!
  5. Nikdo není dokonalý
    Nejsme perfektní rodiče. Ani děti nejsou bez chyb. To přece vůbec nevadí! Chtít neustále stoprocentní výkon vyčerpá i toho nejpilnějšího studenta. Nemějte přehnané nároky a radujte se z maličkostí! Naučte své děti, že chybovat je normální!

Místo známek slovní hodnocení

Desetina základních škol dává před formativním hodnocení (tedy klasickými známkami) přednost slovnímu hodnocení. Zdaleka se nejedná jen o soukromé školy. Ostatně od r. 2025 by podle Ministerstva školství měly k slovnímu hodnocení přejít všechny základní školy od 1. do 3. třídy. Uleví se tak dětem a rodičům nebo má své nevýhody?

 Pro rodiče s nižšími kompetencemi je slovní hodnocení matoucí.

Slovně sdělí učitel mnohem víc než známkou. Motivuje, oceňuje ne výsledky, ale píli, nezdar popíše v kontextu a citlivě, zachytí silné a slabé stránky dítěte. Školáky nevede k takovému srovnávání se jako známkování. Na druhou stranu právě známky pomáhají v základní orientaci, jak si dítě ve škole vede. Pro rodiče s nižším vzděláním může být slovní hodnocení matoucí. Navíc je jeho příprava časovou zátěží pro učitele. Za optimální lze tedy považovat současný stav, kdy učitelé volí hodnocení adekvátní okolnostem.

Pololetí je jako poločas ve fotbale

Špatné vysvědčení se zdá jako konec světa. Není! Pololetí je jen polovina zápasu, který můžete obrátit ve svůj prospěch. Ať vám dítě přineslo na papíře známky nebo slovní hodnocení, obojí slouží jen jako orientační bod. Nedaří se mu v angličtině? Najděte mu lektora, s kterým bude skórovat! Potřebuje procvičit matematiku, sáhněte po online materiálech a pomozte mu učivo pochopit! Zameškalo vaše dítě velkou část hodin? Buďte mu k ruce a společně si pusťte videonávody, které nahradí výklad učitele. Chcete učení dohnat efektivně? Detailní návod vám dáme v navazujícím článku!

 

Related Posts

Menu