Prázdniny patří odpočinku – nebo ne?

folder_openNezařazené

S posledním červnovým dnem se za dětmi naposledy zaklapnou dveře školy a dva letní měsíce patří jen jim. Necháte je lelkovat a užívat léto s čistou hlavou nebo budete držet rytmus školních dní i během prázdnin?

Učit nebo neučit?

Prázdniny jsou časem táborů, přespávání u babiček a cestování s rodinou. Vypadnout z každodenní rutiny a sbírat nezapomenutelné zážitky, co ve všedních dnech neprožijeme, svědčí dětem stejně jako dospělým. Psychologové se shodují, že volný čas během prázdnin dětské duši prospívá. 

Naopak učitelé doporučují hlavně dětem, kterým dává škola více zabrat, aspoň část léta procvičování věnovat. Bojoval váš prvňáček celý školní rok s grafomotorikou? Když si dá od cvičení ruky na osm týdnů pauzu, bude zářijový rozjezd pěkná dřina. Začne zase od nuly a dost možná ho bude od začátku školního roku provázet pocit, že jen dohání spolužáky. Jak tedy najít balanc?

Propašujte učení do prázdnin nenápadně

V dospělosti nedělíme den na části, kdy trénujeme matematické myšlení, používáme angličtinu a píšeme texty. Vše, co jsme se ve škole naučili, přirozeně prostupuje naše dny. Zkuste stejně naplánovat i prázdniny malých školáků a drobné procvičování propašujte do letních dnů tak nějak mimoděk. Jak na to? Hlavně nenápadně!

5 tipů, jak s dětmi opakujeme o prázdninách my:

  1. Zkuste to anglicky

    Vyrážíte k moři? Nebo někam jinam za hranice? Ideální šance vyzkoušet učebnicovou angličtinu v konverzaci! Příležitost, říct si v nouzi o pomoc anglicky nebo si popovídat s novými kamarády z cest, ve škole nevytvoří ani ten nejlepší učitel. Ve škole je vše tak trochu nanečisto. Zato o prázdninách děti konečně pochopí, že cizí jazyk skutečně využijí.
  2. Počítejte
    Mladší děti u nás kupují zmrzliny a přepočítávají kolik mincí jim z kapesného vyjde na kolik lízátek. Mají radost, když jim počty vyjdou. Starší hospodaří s vlastním rozpočtem a srovnávají, jestli je výhodnější cesta vlakem nebo autobusem, šetří si na něco dražšího a převádějí koruny na eura. Chvíle pocvičit matematiku se najde každý den i bez většího úsilí.
  3. Pište deník
    Svěřit zážitky z cest, tajemství a trápení deníku je ta nejlepší péče o duši pro děti i dospělé. Pomůže srovnat myšlenky, pojmenovat problémy a zachytit radosti, na které nechceme zapomenout. Pisatele učí jazykové obratnosti a pomáhá proti osamělosti. Pomozte dítěti vybrat deníček ještě před létem a nechte ho trénovat psaní bez toho, abyste mu do deníčku nahlíželi.
  4. Cestujte prstem po mapě
    Ne vždy se nám podaří vyrazit do dalekých krajů. Když přijdou dětské nemoci a jsme v létě doma, cestujeme prstem po mapě. V atlasu hledáme, kam vyrazíme, až to půjde. V průvodcích po okolí plánujeme jednodenní výlety. I když o cestování zrovna jen sníme, učí se děti orientovat ve světě a dohledávat si informace.
  5. Na papíře to jde přehledně
    Aby prázdninové opakování učiva nebylo jen chaotické těkání mezi tím, co se zrovna hodí, a témata nebyla jednostranná, držíme se papíru. Na NajdiEdu si tiskneme volně přístupné materiály, ať už jsme na chalupě v horách, v apartmánu u moře nebo v zapadlé vesničce na venkově. Kdekoliv, kde je internet, máme hned dostupnou obrovskou zásobu studijních zdrojů, které během prázdnin ani nestihneme všechny projít.

    Náš tip: Vyfiltrujte si materiály podle ročníku dítěte. 

Naplánujte volný čas jako barevnou paletu plnou zážitků

Dvouměsíční prázdniny jsou jedinečnou příležitostí doplnit mezery, upevnit základy a procvičit vše, co by si školáci měli do dalšího ročníku odnést. Možná vás překvapí, že bez plného rozvrhu a svým vlastním tempem půjde učení rychleji a nebudete mu muset věnovat velké úsilí. Jestli necháte své potomky hlavně odpočívat nebo strávíte prázdniny i učením, je jen na vás. Všem dětem přejeme radostné letní dny a těšíme se, jaké novinky vám v září NajdiEdu představí.

 

Related Posts

Menu