Zápis do prvních tříd začíná! Jste připravení?

folder_openNezařazené

Máte doma předškoláka? V dubnu vás tedy čeká velký krok – zápis do první třídy. Podobu může mít různou, od krátkého pohovoru po skupinovou hru prověřující emocionální a sociální zralost. Některé školy ho dětem zpříjemňují pohádkovou atmosférou, jinde je jen formalitou. Ať bude probíhat jakkoliv, potřebujete se na něj připravit stejně jako děti. Co byste si měli ujasnit, když je zápis za dveřmi?

Hurá, můžeme vyrazit!

Než se z hravého předškoláka stane soustředěný prvňáček, chce to čas a cvik. Právě proto je povinný předškolní rok v mateřské škole plný cvičení jemné motoriky, recitace a počítání. Děti si od září nenápadně zvykají na soustředěnou práci. Stále je dost času zapamatovat si, kde je vlevo a kde vpravo, zavázat tkaničky a nacvičit básničku. Zkušení učitelé mateřských škol, logopedi a terapeuti s předškoláky celý školní rok pracují a pokud je třeba něco vypilovat, rodiče upozorní. Jak přípravu podpořit doma, jsme pro vás shrnuli v podrobném článku

Děti připravené jsou. A rodiče?

Možná vás zaskočí, že u zápisu jsou rodiče trochu na druhé koleji. Přinášejí potřebné dokumenty, ale za dítě neodpovídají. Musí si dát pozor, aby mu nenapovídali a nepřenášeli na něj vlastní nervozitu. 

Abyste v den zápisu byli uvolnění, projděte si 6 bodů, v kterých rodiče nejčastěji tápou.

 1. Neumí ještě R a Ř?
  Nevadí! I v takovém případě může dítě do školy. Přestože většina dětí správnou výslovnost ovládne už v předškolním roce, některé překonají obtížnější hlásky až v první třídě. U zápisu si nejspíš ověří, zda navštěvujete logopeda, ale nepřijetí jen kvůli výslovnosti se obávat nemusíte.
 2. Je moje dítě na školu zralé?
  Zejména u letních dětí je někdy obtížné poznat, zda jsou na školu zralé. Jasné doporučení dá pedagogicko-psychologická poradna. Můžete se objednat do kterékoliv. Není potřeba žádanka a nejste omezeni ani spádovostí. Pro základní orientaci v nárocích na malé školáky vydalo Ministerstvo školství desateroDesatero pro prvňáčka1. Vím, jak se jmenuji, kde bydlím, kolik mi je a jak se jmenují moji sourozenci a rodiče.
  2. Umím se obléknout tak rychle, aby na mě nikdo z mých kamarádů nemusel čekat.
  3. Umím si zavázat boty na tkaničky.
  4. Umím uklidit knížky, pastelky a hračky tam, kam patří.
  5. Umím vystřihnout obrázek nůžkami. Při kreslení správně sedím a držím tužku.
  6. Dovedu si připravit svačinu na ubrousek a po jídle si umýt ruce.
  7. Dovedu poslouchat vyprávění se zájmem a v klidu.
  8. Umím zazpívat písničku a říct krátkou básničku.
  9. Poznám barvy a geometrické tvary. Hravě napočítám do deseti.
  10. Těším se do školy na paní učitelku a na nové kamarády.
 3. Musím podat přihlášku jen na spádovou školu?
  Spádová škola má povinnost vašeho potomka přijmout. V současné době je zejména ve větších městech trendem podat přihlášek více. U státních škol je počet přihlášek omezen na 2.
 4. Jak poznat, která škola nám bude vyhovovat?
  Těsně před zápisem se školy otevírají uchazečům během Dne otevřených dveří. Navštivte dopolední výuku, odpoledne si prohlédněte prostory bez školáků nebo nechte svého předškoláka prozkoumat družinu. U některých škol najdete přímo na webových stránkách virtuální prohlídku. Nenabízí vaše vysněná škola ani jednu možnost kontaktu? Nebojte se požádat o individuální prohlídku!
 5. Musíme k zápisu, i když bude mít dítě odklad?
  Ano. Žádost o odklad doplněnou posudkem z pedagogicko-psychologické poradny a zprávou lékaře či klinického psychologa musíte ve škole odevzdat buď u zápisu nebo nejpozději do 31. května. Formát žádosti není univerzální. Požádejte tedy o formulář konkrétní školu. Dítě s sebou brát nemusíte. Stává se, že odklad doporučí škola přímo u zápisu. Pro děti, kterým je už mateřská škola malá, ale na první třídu nejsou zralé, otevírají některé školy nulté ročníky.
 6. Je možné, že se dítě na vybranou školu nedostane?
  Situace se liší v závislosti na kraji. Zatímco v menších městech bývá zápis jen formalitou, v Praze jsou kapacity základních škol v posledních letech nedostačující. Právě tam se vyplatí podat přihlášek více. Skvělou pomůckou je Místo ve škole, které mapuje volné kapacity škol v celé zemi.

Zápis jako první přijímačky

První setkání se školou bývá emotivní a dětem se ukládá hluboko do paměti. Možná si na svůj vlastní zápis vzpomínáte ještě po letech. Na prestižních soukromých školách připomíná přijímací zkoušky, jinde hru. Už atmosféra dne napoví, jak bude váš pohled na výchovu se školou ladit. Nezapomeňte, že úkolem rodiče je budoucího prvňáčka podpořit!

Máte už zápis za sebou? Podělte se o dojmy z něj v komentářích na naší facebookové stránce

 

Related Posts

Menu