Domškoláctví jako nekonečné prázdniny nebo práce na plný úvazek?

folder_openNezařazené

V roce 2020 se v České republice mimo klasickou školní lavici vzdělávalo celkem 4557 dětí. Trend domácího vzdělávání sílí a po zkušenostech s online výukou v době pandemie láká i ty, kteří k němu byli do té doby skeptičtí. Přináší rodinám úlevu od každodenní rutiny nebo má naopak na rodiče domškoláků nadstandardní nároky? 

Jako rodiče máme štěstí, že žijeme v době, kdy můžeme do velké míry ovlivnit, jakým způsobem se bude naše dítě vzdělávat. Nevyhovuje vám spádová škola? Můžete se přihlásit i na jinou. Toužíte po dvojjazyčné výuce? Ve větších městech bez problémů najdete bilingvní školy. Žádnou novinkou nejsou ani waldorfské a montessori školy. Navzdory široké paletě alternativních a soukromých institucí, roste počet rodičů, kteří děti do školy neposílají vůbec. Domácí vzdělávání je trend u nás i za hranicemi. 

Škola v obýváku

Jak taková domácí škola vypadá v praxi? Stejně jako se liší jednotlivé děti, liší se i forma výuky. Někomu vyhovuje každé ráno rozložit učebnice na jídelním stole a systematicky projít učivo vrstevníků z klasické školy. Jiní rodiče se spojují a ve výuce dětí se střídají. Mají tak některé dny dům plný dětí, jindy prostor pro práci, protože jejich dítě převezme jiný z rodičů. Formou domácího vzdělávání je i unschooling – směr, podle kterého se děti učí mimoděk během běžných situací v životě. Psaní tak potrénují při tvorbě nákupního seznamu a matematiku při nakupování v obchodě. Někteří domškoláci se učí většinu předmětů mimo klasickou školu, ale docházejí na tělocvik nebo hodiny cizích jazyků do běžné základní školy. Jak učení pojmete, je jen na vás!

Domškoláctví si volí zejména:

  1. Děti s velkým nadáním nebo speciálními potřebami
    Tempo v klasické skupině není pro všechny ideální. Kdo se učí svou rychlostí, nebojuje s nudou ani nestíháním učiva
  2. Profesionální sportovci
    Domácí škola dává více prostoru věnovat se sportu naplno. Domácí školou spokojeně prošla například světová mistryně Ester Ledecká.
  3. Cestovatelé
    Worldschooling – nomádství spojené s učením v různých prostředích je hitem sociálních sítí. Poznáváním cizích kultur se děti učí věci, které v učebnicích nevyčtou.
  4. Rodiny s více dětmi
    Větší počet malých dětí bývá náročné sladit s rytmem školních dní. Řada rodičů se vyhýbá obtížnému vypravování do školy s mladšími sourozenci a z praktických důvodů učí děti doma bez složité ranní logistiky.
  5. Lidé na samotách
    Mimo město může být náročné najít školu, která vyhovuje představám rodičů. Domácí vzdělávání v kombinaci s online materiály je v takovém případě ideální. 
  6. Rodiče s jasnou představou nebo špatnou zkušeností
    Kdo má velmi konkrétní představu o tom, jak by se měly děti učit nebo si z dětství nese špatné zkušenosti z klasické školy, je často k běžným školám skeptický. Domácí vzdělávání nabízí pocit jistoty, že bude s výukou v souladu celá rodina.

Jak na šťastný život

Domškoláctví na prvním stupni je v České republice uzákoněno jako alternativa ke klasickému vzdělávání od roku 2005. Od té doby přineslo radost ze svobodného učení podle svého tempa tisícům dětí, kterým by běžná škola nevyhovovala. S rozvojem digitálních materiálů, online pomůcek a vzdělávacích pořadů se postupně proměňuje a vede děti k čím dál větší samostatnosti. Co je třeba zvážit, než se pro něj rozhodnete?

Učit děti doma znamená trávit společně ohromné množství času – je to dar i výzva. Vztahy se mohou utužit, ale pro rodiče je snadné vyhořet. Ať máte pedagogické vzdělání nebo jste laik, domácí výuka je práce na plný úvazek. Musíte se na ni připravovat, dost možná nepůjde sladit s vaší původní profesí a pokud pracuje jen jeden z rodičů, je to nákladný životní styl. Máte společenské dítě? Pravděpodobně ocení odpolední kroužky, aby trávilo čas mezi vrstevníky, zažilo týmovou práci a necítilo se izolovaně. Promyslete všechny detaily předem a nebojte se oslovit zkušenější rodiče!

Nemusíte být superman

Ať už je vaše motivace k domácí výuce jakákoliv, není žádný důvod pochybovat! Učení můžete nastavit svému dítěti na míru, využít jeho zvídavosti a následovat jeho zájmy. Ve všech praktických věcech vám poradí v online skupinách podobně naladěných rodičů nebo domškoláckých skupinách ve vašem okolí. Třeba v Praze se domškoláci schází jednou za 2 týdny ve Skautském institutu

Jednou za půl roku absolvujete přezkoušení ve škole, která vaši individuální výuku zaštítí. Zkoušející pedagog nehledá nedostatky, ale pomáhá váš systém vyladit a umí skvěle podpořit. Skvělou pomůckou jsou i pracovní listy, které pohodlně vytisknete doma, na chalupě nebo na cestě kolem světa. 

Nemusíte být zkrátka rodič se superschopnostmi, abyste svého potomka provedli vzděláváním doma. Ve chvílích nejistoty si řekněte o pomoc a ve zbytku času si užijte společnou cestu za poznáním!

 

Related Posts

Menu